Nagłówek 1

Praca przy komputerze - jak wybrać odpowiednie biurko?

Praca przy komputerze - jak wybrać odpowiednie biurko?

11Wrzesień

2019

Meble do pracy powinny być nie tylko atrakcyjnie zaprojektowane pod względem designu, ale również oferować wystarczającą ilość miejsca i odznaczać się dobrą ergonomią. Dopiero połączenie cech z tych trzech obszarów pozwala na stwierdzenie, że mamy do czynienia z produktem najwyższej próby. Praca przy komputerze łączy się ze szczególnymi wymogami, ponieważ wiąże się z długim przebywaniem w jednej wymuszonej pozycji oraz najczęściej zmusza do obsługi myszki i klawiatury, a także posługiwania się papierowymi wersjami niektórych dokumentów. Meble biurowe do komputera powinny więc zapewniać możliwość wygodnej obsługi sprzętu przy takiej pozycji ciała, która nie ma negatywnego wpływu na zdrowie pracownika i nie powoduje nadmiernego zmęczenia. Sprawdźmy, jakie elementy są istotne z punktu widzenia ergonomii przy wyborze najlepszego biurka do pracy przy komputerze.

Ergonomiczne meble biurowe

Wybierając biurko dla konkretnej osoby trzeba wziąć pod uwagę najważniejsze czynniki związane z wysokością blatu, jego wymiarami a także cechami krzesła i używanego monitora. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie blatu biurka na wysokości od 60 do 75 cm, z możliwością regulacji w zależności od wzrostu pracownika. Konstrukcja biurka powinna dawać możliwość wygodnego siedzenia z zachowaniem kąta zgięcia kolan zbliżonego do 90° ze stopami swobodnie opartymi o ziemię. Przyjmuje się, że wysokość przestrzeni na nogi siedzącego powinna wynosić od około 55 do 70 cm. Liczy się także głębokość i szerokość dostępnego miejsca, które powinny wynosić około 70 cm.

Wielkość biurka powinna być tak dobrana, by dawała możliwość obsługi klawiatury i myszki przy rękach swobodnie opuszczonych i zgiętych w stawie łokciowym pod katem około 90°. Jednocześnie wielkość blatu powinna być tak dobrana, by wszystkie niezbędne akcesoria znajdowały się w zasięgu ramion pracownika.

Wygodne stanowisko do pracy przy komputerze powinno także zapewniać możliwość takiego ustawienia monitora, by znajdował się on w odległości od 40 do 75 cm przed oczyma patrzącego. Ważna jest zatem również właściwa głębokość blatu.

Meble biurowe, które są zgodne z zasadami ergonomii poprawiają komfort pracy i bezpośrednio przyczyniają się do poprawy uzyskiwanych wyników. Wygodna pozycja przy biurku oznacza zwykle mniej przerw i lepszą koncentrację na wykonywanym zadaniu.

Powrót

Aktualności, wystawy

14Październik

2019

Warsaw Home 2019

Od 3 do 6 października uczestniczyliśmy w wystawie Warsaw Home 2019, podczas której prezentowaliśmy nowe kolekcje eleganckich mebli gabinetowych ETÉRO oraz NEX. Nowości wzbudziły duże zainteresowanie ze strony odwiedzających Klientów i Partnerów.

23Wrzesień

2019

Index 2019

Od 17 do 19 września po raz pierwszy wzięliśmy udział w targach Workspace at INDEX 2019 w Dubaju. Targi te są jednym z najważniejszych wydarzeń meblowych w regionie Bliskiego Wschodu.