Nagłówek 1

Dlaczego prawidłowa i ergonomiczna pozycja pracy przy komputerze jest tak istotna?

Dlaczego prawidłowa i ergonomiczna pozycja pracy przy komputerze jest tak istotna?

05Sierpień

2020

Prawidłowa i ergonomiczna pozycja pracy przy komputerze ma niebagatelny wpływ na zdrowie człowieka. Długie godziny spędzane przed ekranem monitora są dużym obciążeniem nie tylko dla oczu, ale także kręgosłupa. W związku z tym, że ludzie obecnie pracują w pozycji siedzącej znacznie częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu, powinni oni znać zasady ergonomii oraz wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja podczas pracy przed komputerem.

Czym jest ergonomia pracy?

Ergonomia jest jedną z dyscyplin naukowych zajmujących się prawidłowym przystosowaniem miejsca pracy do możliwości psychicznych i fizycznych pracownika. Wszystko po to, aby stanowisko pracy odpowiadało możliwościom pracownika, a co za tym idzie, by było ono dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Osoba pracująca według zasad ergonomii jest dużo bardziej wydajna i produktywna. Co więcej, ergonomiczne stanowisko ma znaczący wpływ na zdrowie pracownika, redukuje ryzyko zawodowe i zapewnia mu ochronę przed chorobami zawodowymi. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi komfortowych warunków pracy.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja pracy przed komputerem?

Ergonomia pracy przy komputerze dotyczy wszystkich osób pracujących w pozycji siedzącej przed ekranem monitora. W czasie organizacji miejsca pracy należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy dobór narzędzi niezbędnych do wykonywania obowiązków przez pracownika, a także zapewnienie mu odpowiedniej ilości przerw podczas pracy.

Niezwykle istotny jest właściwy dobór mebli biurowych. Fotel, na którym siedzi osoba pracująca przy komputerze, powinien mieć zagłówek i podłokietniki, a także możliwość regulacji wysokości. Stanowisko pracy warto również wyposażyć w biurko z regulowaną wysokością blatu. Meble tego rodzaju znacząco poprawiają ergonomię. To także bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ z biurka może korzystać więcej, niż jeden pracownik. Wystarczy jedynie ustawić pożądaną wysokość blatu dopasowaną do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zasady prawidłowej pozycji podczas pracy przy komputerze:

- Wysokość fotela powinna być ustawiona tak, aby pracownik siedział w pozycji wyprostowanej z delikatnym odchyleniem do tyłu. Stopy powinny znajdować się na podłodze.
- Poziom blatu biurka należy dostosować indywidualnie do wzrostu użytkownika. Odległość między dolną krawędzią biurka a siedzeniem powinna wynosić około 25 cm.
- Monitor komputera powinien być ustawiony bokiem do okna oraz znajdować się w odpowiedniej odległości od użytkownika. Przyjmuje się, że ma to być odległość wyciągniętej ręki, czyli minimum 50 cm.
- Należy zachowywać linię prostą pomiędzy osobą pracującą a monitorem i klawiaturą.
- Dłonie powinny znajdować się na biurku, łokcie nieco poniżej blatu. Przedramiona i oś ciała powinny tworzyć kąt prosty.
- Głowa powinna być wyprostowana lub lekko pochylona do przodu.

Stworzenie ergonomicznych warunków pracy oraz stosowanie się do zasad prawidłowego siedzenia przed komputerem poprawia bezpieczeństwo pracowników, wpływa na ich lepszą kondycję psychiczną i fizyczną, a także przyczynia się do braku problemów z oczami oraz kręgosłupem. Ergonomia ma pozytywny wpływ na ogólny psychofizyczny komfort pracowników i poprawia produktywność ich pracy.

Powrót

Aktualności, wystawy

14Październik

2019

Warsaw Home 2019

Od 3 do 6 października uczestniczyliśmy w wystawie Warsaw Home 2019, podczas której prezentowaliśmy nowe kolekcje eleganckich mebli gabinetowych ETÉRO oraz NEX. Nowości wzbudziły duże zainteresowanie ze strony odwiedzających Klientów i Partnerów.

23Wrzesień

2019

Index 2019

Od 17 do 19 września po raz pierwszy wzięliśmy udział w targach Workspace at INDEX 2019 w Dubaju. Targi te są jednym z najważniejszych wydarzeń meblowych w regionie Bliskiego Wschodu.

Porosły-Kolonia 9A, 16-070 Porosły-Kolonia

mila@miladesign.com.pl

+48660756077