Nagłówek 1

Jaki wpływ ma komfort siedzenia na efektywność w pracy?

Jaki wpływ ma komfort siedzenia na efektywność w pracy?

09Sierpień

2021

Obecnie ludzie bardzo dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Często wymaga tego zajmowane stanowisko służbowe. Pozycja ta powinna być jak najbardziej komfortowa, ponieważ ma to bezpośredni wpływ nie tylko na zdrowie pracownika, ale również ergonomię i efektywność jego pracy. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jaka jest zależność pomiędzy komfortem siedzenia a efektywnością w pracy. Zachęcamy do lektury.

Czym jest efektywność pracy?

Efektywność pracy to pojęcie bardzo często wymieniane podczas rozważań na temat prawidłowej postawy pracownika. Każdy pracodawca wymaga od pracowników, by byli efektywni i wydajni. Co ma na myśli osoba, która próbuje motywować podwładnego do efektywniejszej pracy? Przede wszystkim chodzi o poprawienie rezultatów podejmowanych przez pracownika działań. Cała sztuka polega na tym, by jak najlepiej wykorzystywać dostępne w pracy zasoby. Efektywność to poprawa efektów dystrybucji, produkcji czy sprzedaży przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i energii włożonej w wykonanie określonych zadań. Najważniejszą zasadą odnoszącą się do poprawy efektywności pracy jest fakt, aby pracować mądrzej, a nie więcej.

Konsekwencje pracy przy nieergonomicznym stanowisku

Praca na wielu współczesnych stanowiskach odbywa się w pozycji siedzącej. Choć pozycja ta na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo komfortowa (nie wymaga od pracownika szczególnego wysiłku), to w dłuższej perspektywie nie jest ona korzystna dla zdrowia człowieka, a jej negatywne skutki mogą być przez niego odczuwane przez bardzo długi czas. Zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle szyi i kręgosłupa, a także cierpnięcia nóg i żylaki pojawiające się w związku z nieodpowiednim krążeniem krwi to tylko kilka z licznych negatywnych skutków długotrwałej pracy przy nieergonomicznym stanowisku. Pracownik zmęczony, zdekoncentrowany lub odczuwający ból wynikający z przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas pracy na siedząco nie może odpowiednio gospodarować czasem i wykonywać określonych przez przełożonego zadań. Przez to jego efektywność spada.

Jaka powinna być prawidłowa pozycja pracy przy biurku?

Warto wiedzieć, że ergonomiczna pozycja pracy przy biurku ma ogromny wpływ na efektywność pracy, osiągane wyniki oraz ogólny komfort pracownika. Pracując na siedząco, należy zadbać o to, aby pozycja była wyprostowana, lekko odchylona do tyłu (nie wolno się garbić). Stopy muszą znajdować się na podłodze, tak, aby kąt w stawie kolanowym wynosił 90 stopni. Nogi nie mogą być skrzyżowane. Dłonie i przedramiona powinny znajdować się na blacie, optymalny kąt ugięcia stawu łokciowego to ponownie 90 stopni. Pracując przed komputerem, trzeba zwrócić uwagę także na właściwe ustawienie monitora oraz klawiatury.

Na prawidłową pozycję pracy niebagatelny wpływ ma odpowiedni dobór mebli. Chodzi nie tylko o wygodne i funkcjonalne krzesła, ale również dobrze dobrane biurka. Polecanym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór biurka z regulowaną wysokością blatu. Regulowane stelaże do biurek wyposażone w mechanizmy do obniżania i podwyższania pozycji blatu umożliwiają indywidualne dopasowanie wysokości do potrzeb konkretnego pracownika. Dzięki temu praca przy biurku jest bardziej komfortowa, a to przekłada się na wzrost efektywności wykonywania codziennych obowiązków.

Powrót

Aktualności, wystawy

14Październik

2019

Warsaw Home 2019

Od 3 do 6 października uczestniczyliśmy w wystawie Warsaw Home 2019, podczas której prezentowaliśmy nowe kolekcje eleganckich mebli gabinetowych ETÉRO oraz NEX. Nowości wzbudziły duże zainteresowanie ze strony odwiedzających Klientów i Partnerów.

23Wrzesień

2019

Index 2019

Od 17 do 19 września po raz pierwszy wzięliśmy udział w targach Workspace at INDEX 2019 w Dubaju. Targi te są jednym z najważniejszych wydarzeń meblowych w regionie Bliskiego Wschodu.

Porosły-Kolonia 9A, 16-070 Porosły-Kolonia

mila@miladesign.com.pl

+48660756077