Nagłówek 1

Jak uporządkować biurko zgodnie z zasadami Feng Shui?

Jak uporządkować biurko zgodnie z zasadami Feng Shui?

09Grudzień

2020

Właściwa organizacja miejsca pracy to klucz do poprawy komfortu i efektywności wykonywania codziennych obowiązków. Jednym z najważniejszych elementów zarówno przestrzeni biurowej, jak i domowego gabinetu jest biurko. Praca przy dokładnie wysprzątanym oraz odpowiednio uporządkowanym biurku pozwala zwiększyć produktywność i lepiej skupić się na realizacji swoich zadań. Biurko warto porządkować zgodnie z zasadami feng shui.

Czym jest feng shui?

Feng shui to wywodząca się ze starożytnych Chin technika planowania przestrzeni. W czasach starożytnych w Chinach zgodnie z nią planowany był ogólny rozkład miast i budynków mieszkalnych. Głównym założeniem feng shui jest dążenie do zgodności ze środowiskiem naturalnym wszystkich przedmiotów znajdujących się we wszechświecie. Obecna w nich energia nie może mieć utrudnionego przepływu, co znaczy, że meble i pozostałe elementy będące w pomieszczeniu muszą być w odpowiedni sposób ustawione. Pomaga to w zwiększeniu efektywności pracy oraz ma wpływ na polepszenie stanu ducha.

Dwoma fundamentalnymi zasadami feng shui są yin i yang oraz wu xing, czyli zasada pięciu żywiołów. Drzewo, ogień, metal, woda i ziemia muszą na siebie oddziaływać i pozostawać ze sobą w harmonii. Dzięki temu zachowana będzie równowaga, co przełoży się na poprawę ogólnego samopoczucia.

Główne zasady porządkowania biurka według feng shui

Porządkując biurko według feng shui, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, do których stosowanie się może pomóc w zwiększeniu produktywności pracy. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by na biurku nie znajdował się bałagan. Jest to o tyle istotne, że czyste biurko pozytywnie oddziałuje na stan ducha i zwiększa koncentrację, co przekłada się na lepsze rezultaty pracy.  Zaczynając pracę, należy usunąć z niego niepotrzebne przedmioty, w tym dokumenty, naczynia czy kubek po porannej kawie. Najważniejsza w tym przypadku jest prostota oraz minimalizm.

Ważne jest także odpowiednie źródło światła, które powinno być ustawione po lewej stronie biurka. Poczucie bezpieczeństwa zwiększa korzystanie z naturalnych świec, które mogą służyć jako dodatkowe oświetlenie. Lewy górny róg biurka to najlepsze miejsce na źródło światła, ponieważ według siatki bagua, będącej podstawą planowania feng shui, strefa ta odpowiada za dobrobyt.

Biurko musi być też właściwie ustawione. Należy siedzieć w miejscu korzystnym względem pozostałych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Biurko powinno być ustawione w taki sposób, aby podczas pracy siedzieć przodem do drzwi wejściowych oraz tyłem do ściany. Warto ustawić je tak, by osoba pracująca przy nim swoim wzrokiem mogła objąć całe pomieszczenie. Im dalej drzwi będzie siedzieć, tym więcej pozytywnej energii będzie na nią oddziaływać. Pozwala to również zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i ma wpływ na większy komfort pracy. W przypadku pomieszczeń biurowych należy unikać sytuacji, w której dwaj współpracownicy siedzą plecami do siebie.

Jaki rodzaj biurka wybrać?

Zasady feng shui mówią, że najlepszymi biurkami są meble wykonane z drewna, jednak znakomitą alternatywą dla nich są także biurka z metalowymi stelażami, zapewniające stabilność i pozwalające lepiej skupić się na drodze do osiągnięcia zamierzonego celu. Nie warto decydować się na biurka szklane, które utożsamiane są ze zbyt szybkim przepływem energii.

W feng shui ważna jest prostota, dlatego biurko nie może mieć skomplikowanego kształtu. Należy wybierać meble prostokątne lub w kształcie litery L, natomiast odradzany jest zakup biurek okrągłych i kwadratowych.

Istotny jest również dobór odpowiedniego koloru, który ma wpływ na ogólne samopoczucie i może być stymulantem do większej produktywności. Barwy jasne takie jak biel, szarość, żółć, blada zieleń czy blady pomarańcz pozwalają ukoić nerwy, zapewnić stabilizację i pobudzić kreatywność. Bardzo pobudzająca jest też barwa czerwona, jednak biurka w tym kolorze nie sprawdzą się w dłuższym użytkowaniu.

Dlaczego warto kierować się zasadami feng shui?

Kierowanie się zasadami feng shui nie tylko w porządkowaniu biurka, ale i planowaniu większych przestrzeni pozwala odzyskać wewnętrzny spokój oraz wprowadzić do wnętrz niezbędną do prawidłowego funkcjonowania harmonię. Zapewnienie odpowiedniego przepływu energii w pomieszczeniu jest o tyle ważne, że może mieć bezpośredni wpływ na polepszenie samopoczucia, a także zwiększenie efektywności pracy. Feng shui to praktyka, która na pewno nie zaszkodzi, a być może rzeczywiście sprawi, że przebywanie w konkretnych wnętrzach będzie dużo przyjemniejsze.

Powrót

Aktualności, wystawy

14Październik

2019

Warsaw Home 2019

Od 3 do 6 października uczestniczyliśmy w wystawie Warsaw Home 2019, podczas której prezentowaliśmy nowe kolekcje eleganckich mebli gabinetowych ETÉRO oraz NEX. Nowości wzbudziły duże zainteresowanie ze strony odwiedzających Klientów i Partnerów.

23Wrzesień

2019

Index 2019

Od 17 do 19 września po raz pierwszy wzięliśmy udział w targach Workspace at INDEX 2019 w Dubaju. Targi te są jednym z najważniejszych wydarzeń meblowych w regionie Bliskiego Wschodu.

Porosły-Kolonia 9A, 16-070 Porosły-Kolonia

mila@miladesign.com.pl

+48660756077