Nagłówek 1

Jak powinno wyglądać stanowisko dla informatyka?

Jak powinno wyglądać stanowisko dla informatyka?

12Październik

2021

Informatyk to osoba, która zdecydowaną większość czasu poświęcanego na pracę spędza przed komputerem. Zawód ten wymaga wielogodzinnego wpatrywania się w ekran monitora i pracy w pozycji siedzącej. Jak powinno wyglądać stanowisko dla informatyka? O czym należy pamiętać, przygotowując miejsce pracy dla osoby zatrudnionej w tym zawodzie? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zadbaj o ergonomiczne meble

Urządzanie stanowiska dla informatyka nie różni się szczególnie od aranżacji miejsca pracy dla pozostałych osób zatrudnionych w biurze. Podstawą wyposażenia jest w tym przypadku nowoczesny komputer oraz ergonomiczne meble dopasowane do potrzeb osoby pracującej w tym zawodzie. W związku z tym, że informatyk większość czasu w pracy spędza w pozycji siedzącej, jego krzesło musi być wyposażone nie tylko w regulację wysokości, ale także możliwość swobodnej kontroli kąta nachylenia. Warto, aby miało też wygodne podłokietniki oraz podnóżek z miejscem na oparcie stóp.

Nie mniej istotny jest również prawidłowy dobór biurka. Używane przez informatyków komputery nie są zwykłymi osobistymi laptopami, a pokaźnych rozmiarów komputerami stacjonarnymi wyposażonymi w liczne akcesoria. Do urządzeń tych trzeba dobrać odpowiednie biurko. Mebel musi być oparty na solidnych nogach i mieć możliwie duży blat, aby pomieścić nie tylko monitor, ale także wszystkie akcesoria niezbędne w pracy informatyka. Polecanym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór stelaży do mebli biurowych z serii Mobi-Q. To stabilne podstawy wyposażone w stopki tworzywowe służące do poziomowania. Stelaże dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu bez problemów można dopasować je do aranżacji konkretnego wnętrza.

Nie zapomnij o prawidłowym oświetleniu

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy informatyka jest niezwykle istotne, ponieważ ma duży wpływ na zdrowie osoby pracującej przed komputerem. Dobrze dobrane światło poprawia koncentrację i przyczynia się do zachowania bezpieczeństwa dla ludzkich oczu. Najlepszym typem oświetlenia jest oczywiście światło naturalne, jednak w wielu przypadkach uzyskanie pełnego oświetlenia pomieszczenia wyłącznie światłem pochodzącym z zewnątrz jest zwyczajnie niemożliwe. W takim przypadku należy zadbać o właściwy dobór światła sztucznego. Warto zwrócić uwagę nie tylko na główne źródło światła, ale także oświetlenie dodatkowe, takie jak lampka na biurko. Lampka powinna być ustawiona w taki sposób, aby światło odbite od powierzchni monitora lub biurka nie raziło w oczy osoby pracującej przed komputerem.

Zredukuj poziom hałasu

Praca informatyka ma charakter umysłowy i wymaga stałego skupienia. Nadmierny hałas w przestrzeni biurowej nie sprzyja ergonomicznej pracy, prowadząc do spadku koncentracji i problemów z prawidłowym wykonywaniem powierzonych obowiązków. Przebywając w hałaśliwym środowisku, informatyk traci nie tylko na efektywności, ale również na własnym zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby robić wszystko, by nadmierny hałas redukować. Najprostszym sposobem na pozbycie się uciążliwych dźwięków z zewnątrz jest zamknięcie okien. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację. Innym pomysłem jest montaż specjalnej ścianki akustycznej o właściwościach dźwiękochłonnych. Przegrodę należy umieścić pomiędzy stanowiskiem pracy informatyka a innego pracownika biurowego.

Powrót

Aktualności, wystawy

14Październik

2019

Warsaw Home 2019

Od 3 do 6 października uczestniczyliśmy w wystawie Warsaw Home 2019, podczas której prezentowaliśmy nowe kolekcje eleganckich mebli gabinetowych ETÉRO oraz NEX. Nowości wzbudziły duże zainteresowanie ze strony odwiedzających Klientów i Partnerów.

23Wrzesień

2019

Index 2019

Od 17 do 19 września po raz pierwszy wzięliśmy udział w targach Workspace at INDEX 2019 w Dubaju. Targi te są jednym z najważniejszych wydarzeń meblowych w regionie Bliskiego Wschodu.

Porosły-Kolonia 9A, 16-070 Porosły-Kolonia

mila@miladesign.com.pl

+48660756077