Nagłówek 1

Ergonomiczne meble biurowe

Ergonomiczne meble biurowe

06Sierpień

2018

W kontekście mebli biurowych coraz częściej używa się terminu “ergonomiczne”. Warto więc zastanowić się, co właściwie on oznacza i czym wyróżniają się ergonomiczne meble biurowe.

Na czym polega ergonomia mebli biurowych?

W przypadku biura ergonomia dotyczy przede wszystkim prawidłowej organizacji pracy. Chodzi o takie przygotowanie warunków do pracy, aby były one zbieżne z potrzebami i możliwościami pracowników, również z uwzględnieniem ich ograniczeń. Podczas projektowania przestrzeni biurowej dąży się do stworzenia jak najbardziej przyjaznej człowiekowi organizacji wnętrz. Trzeba pamiętać przy tym, że wielogodzinna praca biura stanowi dość duże obciążenie nie tylko dla psychiki, ale również ciała. Pracownicy biurowi często skarżą się na ból pleców i narządów ruchu, co wynika z konieczności spędzania czasu w tej samej pozycji przed biurkiem, głównie jest to pozycja siedząca. Dodatkowo z czasem mogą obserwować u siebie pogorszenie wzroku, obniżenie samopoczucia, zmęczenie itd. To przekłada się nie tylko na stan zdrowia, ale również na efektywność pracy, co z kolei idzie w parze z wynikami osiąganymi przez całą firmę. Ale co to ma wspólnego z meblami biurowymi?

Komfort pracy w dużej mierze zależy od odpowiednio dobranych mebli biurowych. To właśnie one, a przede wszystkim krzesło i biurko, stanowią główne miejsce pracy dla pracowników. Powinny więc umożliwiać im przyjęcie wygodnej i zdrowej pozycji ciała, a jednocześnie w żaden sposób nie ograniczać ruchów. Wyposażając biuro oraz stanowiska pracy należy więc szczególną uwagę poświęcić na optymalny dobór biurka i krzesła.

Blat biurka pracowniczego, tzw. przestrzeń robocza, musi być wystarczająco duży, aby pozwalał na wygodne rozmieszczenie poszczególnych narzędzi pracy, takich jak komputer, przybory do pisania, dokumenty, dodatkowe urządzenie mobilne itd. Często pracownik potrzebuje również mieć na swoim stanowisku pracy dodatkowe sprzęty, takie jak skaner czy drukarka, co również należy uwzględnić już na etapie urządzania przestrzeni biurowej. Ale blat biurka to nie tylko urządzenia i akcesoria, ale przede wszystkim miejsce, na którym pracownik będzie mógł swobodnie położyć ręce, a także mieć swobodę ruchów bez obaw, że coś zostanie przypadkowo zrzucone z blatu podczas wstawania czy zmiany pozycji.

Powrót

Aktualności, wystawy

14Październik

2019

Warsaw Home 2019

Od 3 do 6 października uczestniczyliśmy w wystawie Warsaw Home 2019, podczas której prezentowaliśmy nowe kolekcje eleganckich mebli gabinetowych ETÉRO oraz NEX. Nowości wzbudziły duże zainteresowanie ze strony odwiedzających Klientów i Partnerów.

23Wrzesień

2019

Index 2019

Od 17 do 19 września po raz pierwszy wzięliśmy udział w targach Workspace at INDEX 2019 w Dubaju. Targi te są jednym z najważniejszych wydarzeń meblowych w regionie Bliskiego Wschodu.